09 Kasım 2015

Bizden olan kim ?

 Silivri otobüsündeyim, ön koltuğumda iki bayan oturuyor.İkiside spor giyimli, başlarında şapkaları, spor ayakkabıları ,gözlükleri  ve havalı tavırları.Sohbet ediyorlar sanki otobüste değil makam aracındalarmış gibi davranıyorlar.
 Az sonra otobüse paspal giyimli ama bu modern görünüşlü ablalardan çok daha ağır kadınsı tavır ve havasıyla bir travesti biniyor.
Hafif alkol kokusuyla birlikte önümde ki koltuğa yaklaşmış, ayakta tutunacak yer ararken, sendeleyip düşecek gibi oluyor. Sürekli konuşuyor  yada ses çıkarıyor .Kadınsı görünümünü desteklemek için ; yanındaki adamın horoz gibi üzerinde olduğundan bahsederken, şoförün sert fren yapmalarıyla ince sesiyle’ ay yavaş ‘diye intizar peşinde.
Koltuktaki ablalar onun her konuşmasında kahkahayı patlatıyor , varlığını ispata karşılık bulunca arada ablalara laf atıyor onlarla konuşmaya çalışıyor.Sonunda amacına ulaşıyor ona yakın duran ablayla muhabbetteler.
Bu arada yeni duraktan binen çarşaflı teyze yada ablalar travestiyi görünce hiç ilerlemeden sıkışıkta olsa  şoför mahaline yakın kalmayı tercih ediyorlar.Yollar asfaltlı tabiî ki ama, şehrin her asfaltı gibi girintili çıkıntılı.Hani asfalt olmasa da aynı engebeli yolmuş dedirten cinsten, o yüzden sık sık yerimizden hopluyoruz , ani frenler “ay yavaş” sesleri ile yolculuk devam ediyor.Tabi bu engebeli yolda bütün suç asfaltın , toplu taşıma aracını nasıl kullanması gerektiğini bilmeyen şoför bey amcanın suçu kesinlikle yok yada onu işe alan belediyenin yada asfaltı yapan firmayı denetleyenlerin neyse konu başka.
Az sonra, yolcular inip boşalan yerler olunca, ayakta seyahatin her türlü ceremesini çeken travesti ,koltuklardan birine geçiyor hemen önümdeki ablalar yan gözlerle ona bakarak  “keşke çekirdek alsaydık” , “yerdik” diyorlar.
Az önce güle oynaya muhabbet ettikleri travestiye, iki adım öteye geçince maymun muamelesi yapıyorlar ,en azından çarşaflılar hiç yaklaşmamıştı bu modern ablalar çok daha yavşak çıktı.
 Nedense chp ile ablaları çok özdeştirdim.Biranda kafama kurşun girmiş gibi ablaları 6 ok görmeye başladım.80 yıllık bir parti neden ülkesinin yoksul ve ezilen çocuklarını örgütleyemez acaba ?
Onlara vaat ettikleri mücadeleyi anlatırken veya  sol’u , sosyalizm’i  , davayı  , kavgayı anlattıktan iki adım sonra, çekirdeklerini alıp izledikleri için mi  ?

3 beş kuruş burs bağlayıp anasını , babasını, çocuğu kendine bağlamaya çalıştığından mı ?

Plazalardan bakarak gecekonduları anlamaya çalıştıklarından mı ?


 Biz düşmanı , biz bizden olmayanı , bizi görünce uzak duranı tanıyoruz da bize gerçekten sahip çıkan bizden olan kim ?

08 Kasım 2015

Halk tv , Nihat Genç , Uğur Dündar.Yeniden blogluyorum,hoşbuldum ...

Yalçın küçük televizyonda konuk , spiker  “siz ve nihat genç sky türkten atıldınız , birde o hikaye var “diyor .Yalçın küçük hemen düzeltiyor “Hayır,ben kovuldum .Nihat ,felsefi  ve peygamberane bir şekilde ayrıldı.”
 Nedir Yalçın Küçük ün peygamberane dediği tavır ?  Zamanında milyon takipçiye ulaşmış , herkesimden insanı barındıran ve aynı şekilde herkesimden insanın saldırısına uğrayan ,
Nihat-genc.com’un moderatörlerinden biri olarak söylüyorum ;Nihat genc’in en muhteşem konuşmaları sky Türk konuşmalarıdır ve akp yi , Tayyip Erdoğanı , Abdullah Gülü en ağır ve sert eleştirdiği konuşmaları da buradakilerdir.
 Birgün Nihat Genç  Serdar Akinan’ın karşısında şu cümleleri kurdu “ zor günler , basın zapturapt altında, ben kimsenin ekmeği ile oynamak istemem. Mehmet Emin bey bize burada konuşma fırsatı verdi.Teşekkür ediyorum.Hiçbir zaman konuşmalarıma müdahalede de bulunmadınız, artık ayrılma vakti geldi.Tabiki ben burada konuşacağım diye Mehmet bey bilmem kaç milyon lira ceza yiyecek değil...”böyle devam eden bir konuşma ve ayrılık.
 Kanala gelen baskılar , tehditler sonucu , akp’yi eleştirdiği için ayrılmak zorunda kaldı kanaldan ve bir dönem ekranlara çıkamadı.Öyle ki kendine saldıranlara cevap vereceği  ,sözünü söyleyebileceği bir mecra bırakmamışlardı. Yazılarını 4-5 arkadaş ayakta tutmaya çalıştığımız internet sitemize gönderdi .
‘Çocuklar bu hafta bunu ekleyin  , çocuklar bu yazı falanca kişiye cevabımdır’ diye .Bir zaman sonra halk tv de çıkmaya başladı,  zaten bizde fetullahçıların siber saldırılarına dayanamamıştık. Ve yıllar bulan emeğimiz ,sitemiz saldırı sonucu çökmüş tüm verilerimiz kaybolmuştu.
 Halk tv ekranlarında uzunca süreler izledik Nihat Genci.Açık olalım buradaki konuşmalarında sky Türkte ki heyecan yoktu .
Ve chp ;
Uzunca bir süre chp ye yol göstermeye çalıştı Nihat Genç. Birgün chp yi eleştirmeye başladığında halk tv den de kovuldu.Eleştirdiği konular ,chp’nin   Mustafa Sarıgülü partinin içinde tutması hatta belediye başkan adayı göstermesi ve Ekmeleddin İhsanoğlun’u Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday göstermesiydi.
Nihat Genç halk tv den yani ,  sol görüşü savunduğunu iddia eden bir televizyon kanalından, sol görüşlü bir partiyi eleştirdiği için kovulduğunda ,  kendi çalışma arkadaşları dahi kendisine sahip çıkmamıştır.
Ne acıdır ki , Nihat Gence kovulma hikayesinden bahsedebilme şansı Abdüllatif Şener Sayesinde gelmişti.Abdüllatif Şener Halk Tv de canlı yayın tartışmasında ,  Nihat Gencin mücadelesini takdir edince ,Nihat Genç te yayına bağlanmış ve kısa bir konuşma yapmıştı.
 Ulusal kanal.
Ulusala geçiş hikayesini Nihat genç  , “Levent kırcaya veda “ yazısında anlatmıştır.
Özetle ; Levent kırcanın ısrarı ile henüz halk tv de iken ,ulusal kanalda canlı yayına çıkmaya başlar. Sonrasında ise tamamen ulusal kanala geçiş yapar.
 Bunları neden mi anlattım ?
Şimdi , chp ile ters düşüp ,halk tv den uzaklaşan Uğur Dündar’a yakılan ağıtları görünce dayanamadım. Nihat Gencin, muhalif tutumu yüzünden kovulmalarını görmezden gelenler ,bugün Uğur Dündar’ın ayrılışına sitemler ediyor,nutuklar çekiyor .Uğur Dündar, chp kesiminden kendisine gelen eleştirenlere de gayet sert  cevaplar  veriyor.Halbuki aynı Uğur Dündar ,Nihat genç chp nin  Ekmeleddin İhsanoğlu tutumunu eleştirdiği dönemde, “Ekmeleddin bey’i desteklemeyenler bundan sonra Atarürkçüyüm diye ortalıkta dolaşmasın” diyen kişidir.
 Özetleyecek olursak dostlar  ;
Nihat genç e bir kitabını imzalattığımda , “Bu toprağın  kara, güzel, onurlu birtane çocuğuna” diye yazmıştı.
Sanki kendini anlatır gibi …
Şimdi sormak isterdim , ‘Nihat abi, neden bu toprağın kara güzel onurlu birtane çocukları, düştüklerinde kimse görmez ?
 Nihat abi , onurlu  güzel çocuklar ülkenin en sıcak günlerinde, herkes tarafından kapı dışarı edildikleri için mi kara olurlar ?
Nihat abi, kara çocuklar karalar diye mi ekranlarda parlatmıyorlar ?

Nihat abi ,kızdığında elini attığın uzun  saçlarını, çok kızdığın bir anda mı kestin ? 

Template by - Abdul Munir | Daya Earth Blogger Template