09 Kasım 2015

Bizden olan kim ?

 Silivri otobüsündeyim, ön koltuğumda iki bayan oturuyor.İkiside spor giyimli, başlarında şapkaları, spor ayakkabıları ,gözlükleri  ve havalı tavırları.Sohbet ediyorlar sanki otobüste değil makam aracındalarmış gibi davranıyorlar.
 Az sonra otobüse paspal giyimli ama bu modern görünüşlü ablalardan çok daha ağır kadınsı tavır ve havasıyla bir travesti biniyor.
Hafif alkol kokusuyla birlikte önümde ki koltuğa yaklaşmış, ayakta tutunacak yer ararken, sendeleyip düşecek gibi oluyor. Sürekli konuşuyor  yada ses çıkarıyor .Kadınsı görünümünü desteklemek için ; yanındaki adamın horoz gibi üzerinde olduğundan bahsederken, şoförün sert fren yapmalarıyla ince sesiyle’ ay yavaş ‘diye intizar peşinde.
Koltuktaki ablalar onun her konuşmasında kahkahayı patlatıyor , varlığını ispata karşılık bulunca arada ablalara laf atıyor onlarla konuşmaya çalışıyor.Sonunda amacına ulaşıyor ona yakın duran ablayla muhabbetteler.
Bu arada yeni duraktan binen çarşaflı teyze yada ablalar travestiyi görünce hiç ilerlemeden sıkışıkta olsa  şoför mahaline yakın kalmayı tercih ediyorlar.Yollar asfaltlı tabiî ki ama, şehrin her asfaltı gibi girintili çıkıntılı.Hani asfalt olmasa da aynı engebeli yolmuş dedirten cinsten, o yüzden sık sık yerimizden hopluyoruz , ani frenler “ay yavaş” sesleri ile yolculuk devam ediyor.Tabi bu engebeli yolda bütün suç asfaltın , toplu taşıma aracını nasıl kullanması gerektiğini bilmeyen şoför bey amcanın suçu kesinlikle yok yada onu işe alan belediyenin yada asfaltı yapan firmayı denetleyenlerin neyse konu başka.
Az sonra, yolcular inip boşalan yerler olunca, ayakta seyahatin her türlü ceremesini çeken travesti ,koltuklardan birine geçiyor hemen önümdeki ablalar yan gözlerle ona bakarak  “keşke çekirdek alsaydık” , “yerdik” diyorlar.
Az önce güle oynaya muhabbet ettikleri travestiye, iki adım öteye geçince maymun muamelesi yapıyorlar ,en azından çarşaflılar hiç yaklaşmamıştı bu modern ablalar çok daha yavşak çıktı.
 Nedense chp ile ablaları çok özdeştirdim.Biranda kafama kurşun girmiş gibi ablaları 6 ok görmeye başladım.80 yıllık bir parti neden ülkesinin yoksul ve ezilen çocuklarını örgütleyemez acaba ?
Onlara vaat ettikleri mücadeleyi anlatırken veya  sol’u , sosyalizm’i  , davayı  , kavgayı anlattıktan iki adım sonra, çekirdeklerini alıp izledikleri için mi  ?

3 beş kuruş burs bağlayıp anasını , babasını, çocuğu kendine bağlamaya çalıştığından mı ?

Plazalardan bakarak gecekonduları anlamaya çalıştıklarından mı ?


 Biz düşmanı , biz bizden olmayanı , bizi görünce uzak duranı tanıyoruz da bize gerçekten sahip çıkan bizden olan kim ?

0 yorum:

Template by - Abdul Munir | Daya Earth Blogger Template