26 Mart 2008

SUYUN ZEHİRLİ OLDUĞUNU BİLE BİLE SAKLAMIŞLAR

HABERTURK.COM EKONOMİ SERVİSİ METİN CAN'IN HABERİDİR
Şifalı suları ile ünlü Afyonluların 25 yıldır arsenikli su içtikleri ortaya çıktı. Olayı uzun süre gizleyen Afyon Belediyesi yerel basında konuyla ilgili haberlerin çıkması üzerine açıklama yaptı. Olayın doğruluğunu kabul eden Belediye Başkanı Abdullah Kaptan, arsenikli kuyulardan 4'ünün kapatıldığını 3'ünün ise faaliyette olduğunu söyledi. Kaptan, “İnfiale yol açmasın diye açıklamadık. Şehirdeki kuyuların yarısını kapattık. Arsenik oranı düştü. Ancak susuz kalmamak için 6 ay daha bu suyu kullanmak zorundayız. Tüm Ege'de içme suları araştırılsın" dedi.

5 AY ÖNCE ORTAYA ÇIKTI
Avrupa Birliği (AB) uyum yasaları çerçevesinde, Afyon'daki bazı içme suyu şebekelerinde ilk defa yapılan testlerde suların arsenikli çıkması şehirde şok etkisi yaptı. 2005 yılında çıkan ‘İnsani Tüketim Amaçlı Sular’ hakkındaki yönetmelik çerçevesinde 5 ay önce yapılan analizlerde içme sularında öldürücü etkisi bulunan kimyasallar tespit edildi. Ancak belediye bu raporu kamuoyu ile paylaşmadı.
KENDİSİ DE İÇİYOR
Kendisinin de bu suyu içmeye devam ettiğini anlatan Kaptan, şunları söyledi: "İlimizin kullandığı su kaynakları 1978 yılında açılmış ve bugüne kadar hiçbir analiz yapılmamış. Biz bu analizleri Avrupa Birliği uyum çerçevesinde gerçekleştirdik. Şehre su sağlayan üç kuyuda da arsenik tespit edildi. Ancak bunu hemen kamuoyuna duyuramazdık. Neticede 25 yıldan fazla süredir bu su içiliyor. Gerekli çalışmalara hemen başladık. Şu anda 4'ü kapatıldı, 3'ü mecburen devam ediyor. Ancak diğer kuyuları da kapatırsak şehir susuz kalır. 4 kuyu kapatılınca arsenik oranı düştü. Ben şu an bu suyu içiyorum. Eylül ayına kadar da içmeye devam edeceğiz.
SİYASİ DÜŞMANLARIM VAR
Konuyu büyütenlerin siyasi rant peşinde olduğunu söyleyen Kaptan, 'kuyuları kapat' diyenlerin kendisini siyasi açıdan zora sokmak istediğini iddia etti. "Kuyular kapanınca şehir susuz kalacak. Halk bize tepki gösterecek" diyen Kaptan sözlerini şöyle sürdürdü: "25 sene içtik, 6-8 ay içtikten sonra Türkiye'nin en modern arıtma tesisi devreye girecek. Bu süre içersinde bu suyu kullanmaktan başka çaremiz yok." Öte yandan Kaptan, bu konunun tüm Ege Bölgesi'ni ilgilendirdiğini de belirterek. Bölgede bu konuda ciddi bir araştırma başlatılmasını önerdi.
BAĞIRSAK ŞİKÂYETLERİ ÇOK FAZLA
Afyon İl Salık Müdürü Dr. Hasan Hüsnü Eren ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İç İşleri Başkanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında yapılan çalışmalar sonucunda İç İşleri Başkanlığı belediyelere bu çalışmalar konusunda Sağlık Bakanlığı teşkilatlarıyla ortak çalışması konusunda bir genelge gönderdi. Biz bundan sonra çalışmalarımıza merkez belediyemizden başladık. Maalesef Afyon'da talihsiz bir sonuçla karşılaştık. Zaten özellikle yaz aylarında bağırsak şikâyetleri artıyordu" dedi.
ARSENİK NEDİR?
Arsenik 33. element. Toksik ve kanserojenik olan arseniğin simgesi As. Zehirli kimyasallar arasında yer alıyor. Hücre içi oksijenli solunumu durdurma gücüne sahip. Soluma, sindirim ve deri teması yoluyla insani zehirleyebilir, hatta öldürebilir. Arsenik zehirlenmesi sonucu ölümün tipik belirtisi deride, ve özellikle de tırnaklarda, mavilik.

HABERTURK.COM SİTESİNDEN ALINTIDIR

0 yorum:

Template by - Abdul Munir | Daya Earth Blogger Template